شگفتی های حون

حون، شاخه ای از نرم تنان و از رده شکم پایان (گاستروپودا) بوده که در همه جای دنیا به خصوص در مناطق با پوشش گیاهی زیاد یافت می شوند. حون ها با اندازه کوچک ۰.۵ سانتی متری تا بزرگ ۸۰ سانتی متری و وزن ۰.۱ گرم تا ۱۸ کیلوگرمی از تنوع گونه بسیار زیادی برخوردار است؛ طوری که تاکنون ۱۰۰۰ گونه حون شناخته شده است.

حون ها بر اساس زیستگاهشان در یکی از سه دسته، حون های خشکی، حون های دریایی و حون های آب شیرین قرار می گیرند.

حون معمولاً عمری ۱ تا ۲۰ ساله داشته و در رنگ های سیاه، زرد، قهوه ای و زرد مایل به قهوه ای هستند. گونه خوراکیحون اسکارگوبوده که غذایی به همین نام نیز وجود دارد.

این دوره حون از یک کمربند مژکی برخوردار بوده که از آن برای شنا استفاده می کند.

بخش پشتی ولیگر به مرور رو به بالا بزرگ تر شده و توده احشایی را به وجود می آورد.

جالب اینجاست که رشد توده احشایی در دو سمت چپ و راست به یک اندازه نیست؛ همین امر سبب می شود که توده احشایی پیچ بخورد و به شکل صدفی درآید. این توده معمولاً ۱۸۰ درجه برخلاف جهت عقربه های ساعت نسبت به دیگر اعضای بدن حون می چرخد. این مسئله از شگفتی های حون در دوران رشد بوده که به سازگاری بدن با شیوه زندگی حون کمک می کند.

جایگاه حون در زنجیره غذاییشگفتی های حون

اغلب حون ها گیاه خوار بوده و از سبزی هایی نظیر ساقه، برگ و گل ها استفاده می کنند. ولی در گونه های بزرگ تر حون ، شکارچی نیز دیده می شود که همه چیزخوار یا گوشت خوار هستند.

حون در چرخه زنجیره غذایی، منبع تغذیه حیواناتی نظیر سوسک ها، مارها، قورباغه، لاک پشت و پرندگانی مثل اردک، مرغ و غاز به شمار می آیند.

همچنین حون های ساکن در آب، طعمهماهی هانیز می شوند.

ویژگی های شگفت انگیز حون

  • داشتن صدف ویژگی اصلی حون است. درواقع حونی که صدف ندارد را لیسک (Slug) می گویند و حون نیست.

به عبارت دیگر این صدف سخت بیرونی مارپیچی در حون بالغ، وجه تمایز آن با سایر موجودات که از آن برای محافظت از خود استفاده کرده و در هنگام خطر به درون آن می رود.

  • از دیگر ویژگی های شگفت انگیز حون این است که دهان و مخرج از یکجا باز می شوند. ازآنجایی که صدف حون فقط یک دهانه دارد این ویژگی باعث نزدیک تر شدن دهان به سطح زمین می شود.

شگفتی های حون

از طرفی دیگر این ویژگی سبب به عقب راندن قسمت های سنگین سر شده و مرکز ثقل را جوری تنظیم می کند که حرکت حون راحت تر و آسان تر باشد.

  • زنده ماندن به مدت ۳ سال بدون آب و غذا از شگفت انگیزترین ویژگی های حون است. حون ها اغلب در مواقع خشک سالی می توانند به گونه ای سیستم بدن خود را تنظیم کنند که دارای کمترین مصرف انرژی باشد. آن ها برای این کار که به یک خواب سه ساله فرو می روند.
  • شگفتی دیگر حون این است که هرگز گم نخواهد شد؛ چراکه از قدرت غریزه ای قوی برخوردار بوده که به او برای برگشت به محل قبلی کمک می کند.
  • تحمل فشار چندین برابر وزن خود از دیگر شگفتی های حون است؛ طوری که می تواند با جثه ۱۰ گرمی خود، جسم ۴۵۰ گرمی را بر روی زمین بکشاند.
  • زبان حون دیگر شگفتی آن است. بر روی زبان تسمه مانند حون صدها دندانه ریز به نام سوهانک یا رادولا قرار داد که مثل سوهان غذا را تکه تکه می کنند.
  • وجود چشمان باریک و بلند بر روی دو شاخه سر از ویژگی های منحصربه فرد حون محسوب می شود.
  • حون به نرم تن شکم پا مشهور است؛ زیرا تمام قسمت زیرین بدنش یک پای سفت و قوی عضلانی که با اجسام نوک تیز هم به سختی آسیب می بیند. بر روی این پا، غده های ریزی واقع شده در هنگام راه رفتن مخاطی ج و چسبناک پروتئینی از جنس کلاژن ترشح می کند. این ماده علاوه بر آسان کردن حرکت، به ترمیم بافت ها آن کمک می کند. خواص فراوان این ماده بر پوست انسان ها، کشف جدیدی است که شگفت انگیز بودن این موجود خلقت را بیش از پیش آشکار می سازد .

تقویت SEO در وب سایت وردپرس

نکاتی در زمینه روانشناسی برای اثربخشی وب سایت شما

آیا تجارت الکترونیک شما برای بازگشت به مدرسه آماده است؟

حون ,های ,ها ,ویژگی ,کند ,بوده ,می کند ,بر روی ,می شود ,ویژگی های ,حون های ,شگفت انگیز حون

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

moshaverezanashoyi12 dmodbobbrelou madresh1398 newcooking havel fanuselkhayal tohjaberslo aminbattery seolearn95 driltenspolckid